Dam
Säsongen 2023 spelar vi fortsatt i div 5 efter en ny/omstart 2022. Vi fortsätter att bygga och utöka vår spelartrupp och är du sugen att snöra på dig skorna igen efter ett uppehåll, trappa ner efter att ha satsat hårt, vill byta förening och få nya fotbollskompisar?! Vänta inte utan hör av dig direkt!
Ledare
Tränare - Victoria Björklund och Hung Yiu Lo
Lagledare - Catharina Conrad
Ni kan läsa mer om oss under nyheter
Damorganisationens 2023
Damseniorerna spelar i div 5
Det kommer att finnas ett tätt samarbete med damjuniorerna som spelar i F16-19
Träning
Vi tränar 2 gånger i veckan på Nacka IP som ligger centralt i Nacka endast 15 min med buss från Slussen. Vi kommer att träna i tät samverkan med vårt juniorlag där rotation och samträningar kommer att vara en lika naturlig del som att vi ibland tränar separat. I vårt klubbhus finns tillgång till gym, samlingslokaler, tvättstuga och vår egna borg - vårt egna omklädningsrum.
Arbetssätt
Vi arbetar med tydlighet i allt från beteenden, spelsätt och målsättning. Vi tränar och lär ut fotboll enligt föreningens utbildningsplan och röda tråd, dessa gäller alla från knatte till senior. Vi arbetar för att tillsammans nå våra mål, lag,- och föreningsmål. Under träning och tävling så arbetar vi för att ge varandra mod och glädje i varje moment.
Samarbete mellan klubbens lag
Målsättning är att långsiktigt jobba oss tillbaka mot div 3 och vidare, men först ska vi spela div 5 under 2023 på bästa möjliga sätt och vi kommer att genom samarbete med juniortruppen få en härlig utvecklings och utbildningsmiljö. Samarbete mellan föreningens alla delar är en viktig del för oss att lyckas oavsett flick, pojk, dam eller herrlag. Tillsammans är vi Järla IF FK.
INTRESSERAD?
Är du 16 år eller äldre kan du inför 2023 söka till vår damorganisation!